Služby

Moja pôrodnica vo Vranove nad Topľou poskytuje služby v nasledovných kategóriách:


Pôrodnica Vranov nad Topľou v oblasti pôrodníctva zabezpečuje komplexnú predpôrodnú prípravu, samotný pôrod a popôrodnú starostlivosť.
V pôrodnica Vranov nad Topľou sa vykonávajú spontánne fyziologické a patologické pôrody v PEDA, alebo s použitím ENTONOXU; sectio caesarea v celkovej alebo spinálnej anestéze;  vákuumextrakcia; manuálna lýza  placenty; indukcia pôrodov  a programovanie pôrodov   na žiadosť pacientky.

Na pôrodnej sále sa odvádzajú pôrody vaginálne (spontánne), medikamentózne vedené, programované pôrody, pri splnení určitých podmienok aj pôrody po predchádzajúcom cisárskom reze a pôrody koncom panvovým. Na žiadosť rodičky sa realizuje odber pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka. Oddelenie je vybavené novou, modernou prístrojovou technikou. Vyšetrenia sa vykonávajú  USG prístrojmi  vyššej triedy.

 Za rok 2015 mala pôrodnica Vranov nad Topľou 927 pôrodov.

Pôrodný plán: 

porodny_plan_vt.jpgPôrodnica Vranov nad Topľou ponúka rodičkám možnosť rodiť podľa vlastne pripraveného pôrodného plánu. Poskytuje odborné poradenstvo pri tvorbe pôrodného plánu a osobné konzultácie s pôrodníkom a pôrodnou asistentkou. Súčasťou pôrodného plánu sú požiadavky rodičiek ohľadom podávania medikamentov pred pôrodom, epidurálnej anestézie pri pôrode, spinálnej anestézie pri cisárskom reze, holenia, podávania klystíru,  bondingu, priloženia dieťatka na brucho, prvého priloženia k prsníku na pôrodnej sále  a  akceptovanie iných požiadaviek.

Pôrodnica Vranov poskytuje služby  v oblasti psychofyzickej prípravy na pôrod. Obsahom kurzu je príprava na dobré zvládnutie  tehotenstva a pôrodu. Kurz pozostáva zo 8 tematických celkov a  vedie ho certifikovaná pôrodná asistentka. Predpôrodná príprava je určená tehotným ženám - prvorodičkám aj viacrodičkám, partnerom a osobám sprevádzajúcim rodičky pri  pôrode.  Okrem kurzu ponúka aj možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu individuálne s partnerom podľa vlastných požiadaviek, na vybranú tému, vrátane prehliadky pôrodnej sály a oddelenia. Každý druhý týždeň  sa realizuje bezplatne cvičenia s tehotnými.

Pôrodnica Vranov nad Topľou je držiteľom titulu Baby Friendly Hospital - Nemocnica priateľská k deťom. Má zavedený 24-hodinový rooming-in systém na všetkých izbách. Pre pacientky je k dispozícií nová forma pôrodníckej analgézie - inhalovanie zmesi Entonoxu. Pôrodnica ponúka aj možnosť  výberu pôrodníka a pôrodnej asistentky, doprovod jednej, ale aj viacerých osôb pri pôrode. Oddelenie je vybavené modernou prístrojovou technikou.  Vyšetrenia sa vykonávajú  novými USG prístrojmi  vyššej triedy.

Na oddelení akceptujeme individuálny pôrodný plán rodičky vrátane jeho konzultácie. Bonding sa vykonáva pri každom pôrode, aj pri cisárskom reze. Pred pôrodom môžu naše rodičky využívať muzikoterapu, hydroterapiu, cvičenie na fitloptách   a  aromaterapiu.

Po pôrode je na oddelení k dispozícii laktačná sestra. Mamičky  môžu využiť odborné poradenstvo laktačnej sestry nielen v pôrodnici, ale aj v domácom prostredí.

Naša pôrodnica poskytuje rozmanité možnosti a výhody, ktoré môžete štandardne využiť – pozrite si v časti O NÁS


VT_IFR2962.jpg

Gynekologicko – pôrodnícke oddelenie zabezpečuje komplexnú diagnostiku, liečbu a  gynekologickú operatívu /okrem onkologickej operatívy/. Gynekológia má 12 lôžok,  z toho 3 pooperačné lôžka na intenzívnu pooperačnú starostlivosť, 1 nadštandardnú  jednolôžkovú izbu. Každá nadštandardná izba má samostatné zariadenia osobnej hygieny (WC a sprchovací kút), je vybavená  chladničkou, varnou kanvicou a televízorom.

Gynekologické výkony :

 • laparoskopická adnexektómia, cystektómia; hysterektómia abdominálna; hysterektómia vaginálna; adnexektómia, cystektómia abdominálna; LAVH / laparoskopicky asistovaná vaginálna hysterektómia; laparoskopia / vrátane chromopertubácie/; vaginálne plastiky;  možnosť použitia HYALOBARIER gélu (prípravok na prevenciu pooperačných zrastov) počas operácie -  nehradený poisťovňou

Zákroky v rámci JJAS / Jednotky jednodňovej ambulantnej starostlivosti / :

 • hysteroskopie; konizácie / klasické aj LOOP /; odstránenie polypov a kyretáže; incízie a extirpácie  cýst a abscesov Bartholiniho žliaz; laparoskopické sterilizácie; suburetrálne pásky / TOT, TVT / vrátane zabezpečenia urodynamického vyšetrenia

VT_IFR3136.jpg

Neonatologický úsek vo Vranove nad Topľou poskytuje starostlivosť novorodencom od pôrodu až po prepustenie do domácej a ambulantnej starostlivosti. Starostlivosť poskytuje  všetkým fyziologickým  novorodencom, novorodencom s ľahšími a prechodnými adaptačnými poruchami, ako aj novorodencom, ktorí vyžadujú resuscitáciu, stabilizáciu stavu a prípravu na transport novorodenca na vyššie pracovisko.

Oddelenie má dostatočné prístrojové vybavenie – inkubátory, termolôžka a k dispozícii sú 2 fototerapeutické LED lampy, ktoré predstavujú úplne najnovší trend v liečbe novorodeneckých žltačiek a podstatne skracujú dobu pobytu dieťatka a mamičky na oddelení kvôli žltačke.

VT_IFR3192.jpgZákladom starostlivosti o fyziologického novorodenca je starostlivosť rooming-in - dieťa je uložené spolu s matkou na jednej izbe v bezprostrednej vzájomnej blízkosti. Spolu sú od pôrodu, kedy je podporované včasne priloženie novorodenca k prsníku matky a uloženie novorodenca na brucho matky hneď po pôrode – tzv. bonding. Novorodenec môže zostať pri matke v  postieľke aj počas prvých 2 hodín po pôrode. Prítomnosť otca, alebo inej sprevádzajúcej osoby pri pôrode je taktiež  možná. Pri cisárskych rezoch je sprostredkovaný kontakt matky s dieťaťom, priložením líčko na líčko. Novorodenec je v prvých minútach stále pod dohľadom ošetrujúceho personálu.

5514_SZ_ikony_piktogramy_v2-03.jpgOd roku 2009 je neonatologické oddelenie držiteľom titulu "Baby Friendly  Hospital“, teda Nemocnica priateľská deťom.  Podporuje prolaktačný program v súlade s iniciatívou WHO a UNICEF, má vlastnú laktačnú sestru, ktorá sa venuje mamičkám. Personál oddelenia vykonáva osvetu a vzdelávanie matiek počas pobytu v pôrodnici.  K požiadavkám mamičiek sa pristupuje individuálne, nakoľko popôrodná adaptácia dieťatka aj matky je rozdielna. Oddelenie je otvorené novým metódam v ošetrovaní a starostlivosti o novorodenca.

Od roku 2010 spolupracuje pôrodnica Vranov nad Topľou – neontologické oddelenie s Nadáciou Križovatka a sprostredkováva požičanie Apnoe monitorov – monitorov dychu.

Vyšetrenia, ktoré sa vykonávajú u novorodenca počas pobytu na neonatologickom oddelení:

Súčasťou starostlivosti je vykonávanie skríningového vyšetrenia, vykonávame všetky predpísané vyšetrenia: 

 • Apgarovej skóre
 • orientačné neurologické vyšetrenie
 • vyšetrenie postduktálnej saturácie
 • ultrazvukový skríning obličiek a ultrazvukový skríning mozgu
 • skríning  fenylketonúrie, kongenitálnej hypotyreózy, kongenitálna adrenálna hyperplázia, cystická fibróza a od.1.1.2013  bol skríning  rozšírený o  13 vrodených a dedičných ochorení
 • skríning sluchu- TEOAE - tranzietných otoakustických emísií pomocou špeciálneho prístroja
 • skríning vrodenej katarakty pomocou oftalmoskopu

Nadštandardné výkony:

 • perforácia ušníc so zavedením náušníc novorodencom - 7 eur
 • návšteva laktačnej sestry v domácom prostredí - 10 eur

VT_IFR2846.jpg

Snažíme sa, aby bol Váš pobyt na oddelení čo najpríjemnejší. Známkami kvality nášho oddelenia sú izby s vysokým štandardom, príjemnou vôňou, kompletne vybudovaný rooming-in systém, možnosť návštev ale i nadštandardné izby za polovičné ceny. 

V pôrodnici Vranov nad Topľou sú  k dispozícii 4 predpôrodné lôžka v rámci 1. doby pôrodnej a 2 pôrodnícke lôžka. Priamo na oddelení šestonedelia je 20 lôžok  na štandardných a nadštandardných izbách a  3 pooperačné lôžka pre  intenzívnu pooperačnú starostlivosť.

Každá nadštandardná izba má samostatné zariadenia osobnej hygieny (WC a sprchovací kút), je vybavená  chladničkou, varnou kanvicou, mikrovlnou rúrou a televízorom.
V pôrodnici je ponuka ubytovania aj pre sprevádzajúce a blízke osoby na izbe spolu s rodičkou.

Pôrodnica sa v roku 2013 umiestnila na 1. mieste v hodnotení mamičiek v Sprievodcovi pôrodnicami. V roku 2014 sa umiestnila v 1. desiatke na Slovensku a na 1. mieste v Prešovskom kraji. NÁŠ TÍM GCC (SNEŽIENKY) – GPO a neonatológia -  získal 2. miesto na Slovensku.

VT_IFR3166.jpg

Všetky potrebné informácie o návštevných hodinách, potrebách pre mamičky, či všeobecných informáciách o postupoch a prípravách na zdravotnícke výkony poskytované oddelením.  Nájdete tu aj edukačé materiály pre mamičky, ktoré pomôžu zvládnuť prvé dni so svojim malým dieťatkom. 


Edukačné materiály
•    Prvá masáž bábätiek
•    Dojčenie
•    Starostlivosť o prsníky počas dojčenia
•    Výživa počas dojčenia
•    Kúpanie
•    Prebaľovanie
•    Životospráva v šestonedelí

Návštevné hodiny:
Pondelok14:00 - 16:00
Utorok
14:00 - 16:00
Streda
14:00 - 16:00
Štvrtok
14:00 - 16:00
Piatok
14:00 - 16:00
Sobota
14:00 - 16:00
Nedeľa
14:00 - 16:00

Ordinačné hodiny:

Príjmová gynekologicko-pôrodnícka ambulancia:
Pondelok – piatok    08:00 – 12:00
Po 16.00 a počas víkendov a sviatkov ÚPS 24 hod.

Ambulancia rizikovej tehotnosti:
Pondelok - piatok    12:00 – 16:00 


Čo si vziať so sebou do pôrodnice
K pôrodu  si nezabudnite priniesť:
 • doklady: občiansky preukaz, tehotenský preukaz, lekárske nálezy, kartička poistenca, sobášny list osobné veci: nočné košele, uteráky, osuška, prezuvky, potreby osobnej hygieny 
 • pre novorodenca: jednorazové plienky, vlhčené utierky, výbavička na domov


Babysense - monitor pre kontrolu dychu dojčaťa:

Od roku 2010 spolupracujeme s Nadáciou Križovatka a zapožičiavame monitor za poplatok.
Mamičky si môžu tento monitor zapožičať priam na neonatologickom oddelení. Pri zapožičaní dostávajú od manažérky dennej zmeny kompletné informácie o montáži a prevádzke prístroja. Mamičky sú informované aj o ďalších preventívnych opatreniach SIDS (Syndróm náhleho kojeneckého úmrtia)

Monitor dychu je prístroj ktorý monitoruje dychovú a pohybovú aktivitu dieťaťa a slúži ako prevencia  SIDS (Syndróm náhleho dojčeneckého úmrtia)  Tento syndróm nemožno diagnostikovať dopredu a ani moderná medicína doposiaľ neprišla so žiadnymi liečebnými prostriedkami či riešením. Je to monitorovacie zariadenie, ktoré môže rodičom pomôcť zdolať nebezpečenstvo dýchacích ťažkostí.
 • Monitor sleduje pohyby dieťaťa a spúšťa zvukový a optický signál, ak sa dychová akcia zastaví na viac ako 20 sekúnd alebo ak dychová frekvencia poklesne pod 10 nádychov za minútu.
 • Prístroj sa skladá z kontrolnej jednotky, senzorovej dosky, spojovacieho kábla a závesnej príchytky.
 • Poskytuje neustálu kontrolu dýchania prostredníctvom svetelného ukazovateľa.
 • Na prístroji pri nebezpečných zmenách dýchania zaznie výrazný zvukový signál.
 • Senzorové dosky, ktoré sa vkladajú pod matrac postieľky. Dajú sa použiť aj do kočíka na záhradu.
 • Prístroj včas indikuje vybitie batérií.
 • Je potrebné si dokúpiť 4 tužkové batérie AA, ktoré sú potrebné na prevádzku.


IMG_7648.jpg
V rámci starostlivosti o budúce mamičky vám ponúkame aj služby v oblasti psychofyzickej prípravy na pôrod. Pomôžeme vám pripraviť sa na nádherný okamih príchodu vášho bábätka pod vedením odborného personálu oddelenia.
Viac informácií