Kontaktujte nás

Zdravotná starostlivosť
novej generácie

Vranovská nemocnica predstavuje prvé oddelenie multiodborovej intenzívnej starostlivosti v sieti Svet zdravia

Súčasne v nemocnici odzvonilo aj starým lavičkám
Svet zdravia dnes oficiálne prezentoval svoje prvé oddelenie multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OMIS). To predstavuje organizačné zoskupenie jednotiek intenzívnej starostlivosti (JIS) oddelení vnútorného lekárstva, neurológie a chirurgie spolu s oddelením anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM). OMIS vybudovali v bývalých priestoroch OAIM. Vo Vranove nainštalovali centrálny monitorovací systém, kompletne zrekonštruovali interiér a boli vykonané dispozičné zmeny s prispôsobením pre nové rozmiestnenie 12 pacientskych lôžok. Celkové investície si vyžiadali 280-tisíc €. Aj v tejto nemocnici Svet zdravia spoločne so zdravotnou poisťovňou Dôvera pokračovali v generálnej výmene lavičiek. Celkovo tak v nemocničných čakárňach pribudlo 92 nových lavičiek s 310 pohodlnými miestami na sedenie (v celej sieti Svet zdravia je to 1200 lavičiek s vyše 4100 miestami na sedenie).

2014-09-09-SZ-VT-OMIS a nove lavicky (1 of 4).jpg
Prínos nového oddelenia multiodborovej intenzívnej starostlivosti spočíva v tom, že hospitalizovaní pacienti sú umiestnení na modernej jednotke so sústredenou intenzívnou starostlivosťou a o ich stave a liečebnom postupe sa v prípade potreby vie dohodnúť multiodborový tím špecializovaných lekárov. O jednotlivých pacientov sa nepretržite starajú lekári podľa odborností, pod ktoré spadá ochorenie daného pacienta. Pacient s infarktom myokardu je pod dohľadom internistu, pacient s porážkou je v starostlivosti neurológa, o pacienta po operácii brucha sa stará chirurg a o pacienta v bezvedomí na umelej pľúcnej ventilácii sa stará anesteziológ-intenzivista.

2014-09-09-SZ-VT-OMIS a nove lavicky (2 of 4).jpg
„Nové oddelenie prináša intenzívnejšiu starostlivosť o akútnych pacientov. Veľkou výhodou je aj systém plávajúcich lôžok, ktorý umožňuje hospitalizáciu flexibilného počtu akútnych pacientov bez ohľadu na diagnózu,“ zdôraznil MUDr. Marek Pastír, primár OAIM a koordinátor oddelenia multiodborovej intenzívnej starostlivosti v nemocnici Svet zdravia vo Vranove nad Topľou.

Projekt nových lavičiek vznikol na základe iniciatívy Pekná nemocnica. V rámci nej mali všetci zamestnanci možnosť navrhnúť zlepšenia, ako by bolo možné skrášliť a zútulniť priestory nemocníc Svet zdravia. Práve lavičky patria k najkritizovanejším v slovenských nemocniciach. Často sú zničené a pôsobia odpudivo. Ich počet je navyše nedostatočný a pacienti pri čakaní nemajú zabezpečené dostatočné pohodlie. Generálna výmena všetkých lavičiek prinesie nový štandard v čakárňach dvanástich nemocníc Svet zdravia na Slovensku. Nové lavičky sa vyznačujú dobrou ergonómiou sedadiel, odolnosťou a jednoduchou hygienickou údržbou.

„Naši zamestnanci aj pacienti sa zhodli, že lavičky v nemocničných čakárňach sú významným problémom. Dnes prezentujeme generálne riešenie, ktoré prináša nový komfortný a hygienický štandard vo všetkých dvanástich nemocniciach,“ zdôraznil Ľuboš Lopatka, generálny riaditeľ regionálnej siete nemocníc Svet zdravia, a. s.

„O technické zariadenie nemocníc sa nemá starať zdravotná poisťovňa. Našli sme však spôsob, ako túto investíciu finančne pokryť, nemocnice boli ochotné spolupracovať, tak sme pomohli nad rámec našich povinností,“ uviedol Martin Kultan, generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera.

2014-09-09-SZ-VT-OMIS a nove lavicky (4 of 4).jpg