Kontaktujte nás

Zdravotná starostlivosť
novej generácie

Vranovská pôrodnica zlepšuje diagnostiku predčasných pôrodov

 S novým 3D- 4D ultrazvukom získajú budúce mamičky ešte vernejší pohľad na svoje nenarodené deti

27. februára 2014, Vranov nad Topľou

Od februára 2014 využíva Vranovská nemocnica, člen siete regionálnych nemocníc Svet zdravia, na svojom gynekologicko-pôrodníckom oddelení nový moderný ultrazvuk  Samsung  Medison ACCUVIX XG. Ide o digitálny farebný celotelový ultrazvukový prístroj, ktorý má vo výbave 4 sondy : abdominálnu, vaginálnu, 3D-4D sondu a mikrokonvexnú sondu. Jednou z nových funkcií  tohto USG prístroja je aj elastosonografia (ESG). Vďaka tejto technológii  oddelenie dokáže lepšie posudzovať konzistenciu a zrelosť čípka maternice.  To je veľmi dôležité pre schopnosť správne načasovať samotný pôrod, respektíve včas diagnostikovať riziko predčasného pôrodu.

2014-02-27-SZ-Novy USG vo Vranovskej porodnici.jpg


Väčšina z pôrodov (900 pôrodov za rok) dnes vo Vranovskej nemocnici prebieha počas dňa, čím sa dosahuje lepšia organizácia celého pracoviska. Eliminuje sa tým nočný stres, čo oceňujú aj mamičky s rodinou.


„V prípade hroziaceho predčasného pôrodu meriame aktívnu dĺžku a otváranie čípka maternice. Pomocou elastosonografia máme možnosť posúdiť  už aj konzistenciu čípka. Na základe toho  rozhodneme o ďalšom spôsobe liečby. Pomocou tejto metódy dokážeme zhodnotiť aj zrelosť pôrodných ciest v čase okolo termínu pôrodu a odporučiť tak  mamičke vhodný termín na naplánovanie pôrodu /jedná sa o  tzv. programovaný pôrod/. Mamička sa sama rozhodne, či chce počkať na spontánny začiatok pôrodu, alebo využije našu ponuku programovaného pôrodu. Máme s tým veľmi dobré skúsenosti, lebo rodičky rodia väčšinou cez deň a nestresujú sa v nočných hodinách,“ povedal primár oddelenia MUDr. Vladimír Spišák.


Moderné ultrazvukové technológie okrem čoraz kvalitnejšej diagnostiky prinášajú pre budúcich rodičov  aj možnosť prvého 4D (4D je 3D zobrazenie v pohybe) vizuálneho kontaktu s ešte nenarodeným dieťaťom. Do dvadsiateho týždňa tehotenstva je možné pozorovať celý plod. Čoraz bližšie k pôrodu sa dá vidieť detailná morfológia častí tela a tváre. V prípade záujmu  záznam z tejto diagnostiky poskytne nemocnica na DVD za jednorazový poplatok 30€ s DPH. Samozrejme, táto unikátna zobrazovania funkcia sa používa najmä na skúmanie morfológie tela dieťatka a odhalenie rázštepov ústneho podnebia alebo iných kožných defektov.